برای بیشتر قسمت ها در مسیرهای یکسان دربرنامه های مختلف شکل تب ها و عملکردشان شبیه یکدیگر است . تب ها در firefox در عملیات یکسان همانطور عمل میکنند که درchrome عمل میکنند. الان که ما داریم تب های ستون عمودی رو معرفی میکنیم. Firefox دارای واریاسیون ها و تغییرات دیگری هست که ممکن است توجه شما را جلب کند.

h1

زمانی که شما نوار ابزار درختی ( tree style tab ) رو به برنامه firefox اضافه میکنید نوار ابزار برنامه شما مانند فلدر درختی فایل مدیریت شما عمل میکند.

نصب کردن و اعمال تغییرات متناسب با نظر شما(سفارشی سازی)

برنامه mozila firefox را باز کرده و در صفحه tree style tab روی گزینه add to firefox کلیک کنید.

Firefox

الان شما باید ریستارت کنید برنامه مرورگر را وقتی که دورباره باز کنید تغییرات را براحتی میتونید مشاهده کنید.

Firefox

حالا میبینید که برنامه شما ارتقاء یافته و در صورت تمایل میتوانید بطور دلخواه آن را تنظیم کنید .برای انجام این تغییرات شما ابتدا باید بر روی کیبورد خود دکمه های ctrl +shift+A رو همزمان فشار دهید که صفحه مدیریت ارتقاء باز شود و سپس برروی نوار ابزار درختی برروی گزینه option کلیک کنید.

Firefox

پنجره ای که باز میشود شامل گزینه های مختلفی می باشد که گزینه اول Appearance میباشد. البته شما میتوانید محل قرار گرفتن نوار ابزار را تغییر دهید که به در هر صورت بردن آن رو به بالای صفحه توصیه نمیکنم .

Firefox

پیشنهاد میکنم که نوار ابزار رو در سمت چپ یا راست صفحه نگه دارید و همچنین میتوانید گزینه های بر روی تب رو جابه جا کنید . به عنوان مثال شما میتوانید گزینه اول رو به اخر نوار ابزار و گزینه اخر رو به اول نوار ابزار انتقال دهید.

Firefox

همچنین در اینجا تعداد زیادی مدل برای نوار ابزار شما وجود دارد.که البته مدل از پیش تعیین شده آن به صورت صاف (flat) میباشد. اما شما میتوند اون رو به صورت دلخواه خودتون تغییر دهید.

Firefox

در این قسمت گزینه دیگری وجود داره به نام menu که در این قسمت شما میتوانید گزینه هایی رو که در نوار ابزار وجود دارد حذف کرده یا گزینه های دیگری رو به نوار ابزار خود اضافه کنید. به طور مثال اگر گزینه ای مد نظرتون هست که مرتبا” از آن استفاده میکنید میتوانید به این نوار ابزار اضافه کنید و اگر گزینه ای در ان وجود دارد که مورد استفاد شما قرار نمیگیرد میتوانید از آن حذف کرده واگر زمان به ان احتیاج پیدا کردید از پنجره settings بهآن دسترسی پیدا کنید.

Firefox

چیزی که در اخر این کار ممکن است با آن مواجهه بشوید این هست که توضیحی که درقسمت checkbox وجود داره ممکن است خیلی مختصر و مفید باشد و در مورد عملکرد گزینه ها  شک کرد

Firefox

گزینه new  قسمتی میباشد که به شما این امکان رو میدهد که مراحلی را که ارتقاء داده اید با میل خود تنظیم کنید و همچنین میتوانید انها رو طوری تنظیم کنید که مستقل از دیگر گزینه ها باشد وارتباطی با دیگر گزینه ها نداشته باشد.

Firefox

گزینه Auto Hide یک گزینه با خصوصیات خاص و ویژه میباشد که با معقوله ی زیبایی شناسی ارتباط دارد. اگر شما بخواهید یک تب رو بزرگ یا گوچک یا حتی پنهان کنید با استفاده از این گزینه میتوانید این کار ها را انجام دهید.این گزینه حتی میتواند تمایز بین زمانی که شما یک جستجو گر تمام صفحه ( با فشردن دکمه F11 برروی صفحه کیبوردتون) دارید و زمانی که آن بصورت نرمال دیده شود، ایجاد کند.

نحوه استفاده

Firefox

قبل از این ما نوار ابزار های عمودی و چگونگی بکار بردن آنها را در سایت های جستجو گر مختلف دیدیم.و همچنین فهمیدیم این ارتقاء میتونه این امکان را به شما بدهد که در سازماندهی کامپیوتر خود آزادی عمل بیشتری داشته باشید.

این ارتقا همچنین این اجازه رو به شما می دهد که سازمان دهی کامپیوتر خود را به طرز دلخواه خود انجام دهید و میتونید با باز گردن این گزینه ها و ساختن مدل دلخواه چیزی که در ذهنتان هست رو جستجو کرده و پاسخ خود رو پیدا کنید.

 

نتیجه گیری

به طور خلاصه، شما میبینید که این نوار ابزار درختی اساسا” طوری عمل میکند که نوار ابزار شما از لحاظ زیبایی خیلی منحصر بفرد باشد و همچنین انها بطور شگفت انگیزی برای کاربر مورد نظر قابل درک هستند و همچنین باتوجه به انعطاف پذیری که در انها موجود است این امکان را به شما میدهد که سیستم خود را به راحتی ارتقاء ببخشید.

Firefox

وهمچنین در مقایسه با نسخه قبلی ان خیلی بهتر عمل میکنند.

منبع: maketecheasier