افکت ساده انتخاب رنگ در تصویر سیاه و سفید با فتوشاپ

فتوشاپتبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید و باقی ماندن موضوع اصلی در تصویر به رنگ خودش

در این آموزش فتوشاپ می آموزییم که چگونه یک رنگ را از تصویر انتخاب کنیم و به تصویر افکت بدهیم، به این معنا که کل عکس را به سیاه و سفید تبدیل می کنیم در حالیکه آن موضوع اصلی در تصویر به رنگ خودش باقی می ماند.

حتی اگر افکتهایی مانند این بسیار ساده و قابل دسترس باشند ،بسیاری از افراد از آن فرار می کنند چرا که ابزارهای انتخابی فتوشاپ را به خوبی نمی شناسند ، و مطمئن نیستند که چه ابزاری را انتخاب کنند. در این آموزش قصد داریم بدون استفاده از هیچ ابزار انتخابی Select Tool این کار را انجام دهیم! به جای آن از یک لایه سیاه و سفید استفاده می کنیم ، از یک براش و ماسک لایه!

این عکسی هست که ما برای شروع کار انتخاب کردیم.

فتوشاپ

و اینجا عکسی است که با افکت انتخاب رنگ درست کردیم ،در اینجا کل عکس به سیاه و سفید تبدیل شد ، فقط آن خانم در رنگ قرمز ماند.ما این افکت را بدون هیچ ابزار انتخابی Selective Tool انجام میدهیم.

فتوشاپ

مرحله1- یک لایه ی سیاه و سفید اضافه کنید

هنگامی که شما عکستان را در فتوشاپ باز می کنید ، در پنل لایه ها فقط یک لایه می بینید آن هم لایه پس زمینه Background است.

فتوشاپ

ما افکت را بدون هیچ خرابکاری ای در عکس اول ایجاد می کنیم ، به این معنا که به عکس اصلی اصلا دست نمی زنیم و برای ایجاد افکت از یک لایه جداگانه استفاده می کنیم. روی آیکون New Fill یا Adjustment Layer در قسمت پایین پنل لایه ها کلیک کنید.

فتوشاپ

از لیست باز شده سیاه و سفید Black & White را انتخاب کنید.

فتوشاپ

همانگونه که نامش بیان می کند ، تنظیم سیاه و سفید مخصوص تبدیل رنگ تصویر به سیاه و سفید است. اگر ما دوباره به پنل لایه ها نگاه کنیم ، می بینیم که اسم لایه هم Black & White 1 است که در بالای لایه Background قرار دارد.

فتوشاپ

و میبینیم که فتوشاپ با استفاده از تنظیمات پیش فرضش ، تصویر اصلی ما را به سیاه و سفید تبدیل کرده است. ما آن را خودمان به صورت سفارشی در چند دقیقه درست می کنیم.

فتوشاپ

مرحله 2- تنظیم دقیق تبدیل به سیاه و سفید

در پنل Properties شما کنترلر های سیاه و سفید را میبینید.شما 6 تا تنظیم کننده رنگ می بینید 3 تا برای رنگهای اصلی(قرمز-آبی-سبز) و 3 تا رنگ های فرعی (زرد –فیروزه ای-ارغوانی). هرکدام از اسلایدرها را میتوانید به چپ (تیره تر) یا راست (روشن تر) بکشید. مثلا اگر قرمز را به راست بکشید رنگ آن را روشنتر می کند در عکس سیاه و سفید و اگر آبی را به سمت چپ بکشید نواحی ای که آبی دارد را تیره تر می کند.

فتوشاپ

همچنین یک دکمه ی Auto هم که خود فتوشاپ حدس میزند بهترین جا برای اسلایدرها کدام است و چه طور تصویر سیاه سفید بهتر به نظر می آید. بعضی اوقات خوب کار میکند بعضی اوقات هم نه، شما خودتان بعد از آن هم می توانید به صورت دستی تنظیم کنید.

فتوشاپ

اگر می خواهید عکس سیاه و سفیدتان را با عکس اصلی مقایسه کنید ، روی( آیکون چشم ) در پنل لایه ها کلیک کنید تا لایه سیاه و سفید خاموش شود و لایه اصلی را ببینید.

فتوشاپ

در اینجا شما تصویر سیاه و سفیدی که ایجاد شده را میبینید ، نیازی به تغییر ندارد چرا که در انتها می توانید برگردید و رنگها را تنظیم کنید.

فتوشاپ

مرحله 3 – ابزار قلمو را انتخاب کنید.

یکی از بهترین ویژگی های لایه تنظیم رنگ فتوشاپ این است که از Layer Mask استفاده میکند. من خیلی وارد جزییات ماسک نمی شوم ،ولی اگر می خواهید بیشتر بدانید به قسمت آموزشی مربوطه رجوع کنید.حتی اگر ماسک را دقیق در تصویر نبینیم تصویر بند انگشتی آن را در پنل لایه ها می بینیم.توجه کنید که تصویر بند انگشتی با رنگ سفید پر شده ، این بدین معناست که لایه سیاه و سفید روی آن تاثیر گذاشته است.

فتوشاپ

ما می توانیم قسمتی از رنگ اصلی تصویر را در لایه تنظیم به وسیله رنگ کردن آن با رنگ مشکی روی لایه ماسک شده نمایش دهیم. ابزار قلمو Brush Tool را از پنل ابزارها انتخاب کنید.

فتوشاپ

مرحله 4- قلمو گرد انتخاب کنید

در ویندوز با Right Click و در مک با Control Click در هر جایی از صفحه برای باز کردن Brush Present Picker استفاده کنید و روی گزینه Soft Round Brush کلیک کنید. در ویندوز Enter و در مک Return را بزنید.

فتوشاپ

مرحله 5- تصویر پیش زمینه را مشکی کنید.

فتوشاپ از رنگ پیش زمینه کنونی به عنوان رنگ قلمو استفاده می کند.ما می خواهیم رنگ مشکی را روی لایه ماسک شده بزنیم ، پس نیاز داریم که رنگ پیش زمینه را مشکی کنیم. برای اینکه این کار را با سرعت انجام دهید و به حالت پیش فرض درآورید دکمه D را بزنید الان رنگ پیش زمینه سفید و پس زمینه مشکی شد برای اینکه این دو رنگ را جایشان را عوض کنیم دکمه X کیبورد را بزنید. تصویر پیش زمینه در سمت چپ و بالا قرار دارد که باید مشکی شود.

فتوشاپ

مرحله 6- با یک قلمو بزرگ شروع به رنگ کردن شی کنید

برای اینکه رنگ را به تصویرتان برگردانید شروع به رنگ کردن ناحیه داخلی تا حد امکان بکنید از لبه ها فعلا صرف نظر کنید.با توجه به سایز تصویر انتخابی می توانید از قلمو با سایز بزرگتر هم استفاده کنید. اگر براکت سمت راست را مکررا بزنید اندازه قلمو بزرگتر می شود، در حالیکه اگر براکت سمت چپ را بزنید سایز قلمو کوچکتر می شود.اگر بخواهید گوشه های قلمو پر رنگتر باشد کلید شیفت shift را با براکت فشار بدهید.

در مورد تصویر ی که من دارم ،می خواهم رنگ لباس را برگردانم از پایینترین نقطه شروع میکنم چون راحتتر است.

فتوشاپ

من قلمو را مدام کوتاه تر میکنم تا به قسمت بالایی لباس برسم.

فتوشاپ

حالا به پنل ماسک لایه ها نگاه کنید قسمتی که شما رنگی کردید به رنگ مشکی ظاهر شده است.

مرحله 7- با یک قلمو کوچکتر اطراف لبه ها را رنگ کنید.

برای اینکه لبه های یک شی را رنگ کنید، اغلب نیلز است که از نزدیک زوم کنید.ایمجا چندین ترفند روی صفحه کلید وجود داردکه کار را ساده تر میکند. برای اینکه در جایی زوم کنید در ویندوز کلیدهای Ctrl+Spacebar و در مک Command+Spacebar را بزنید و روی قسمت انتخابی برای زوم ، ماوس را کلیک کنید. اگر پشت سر هم بزنید ، بیشتر زوم می کند. برای اینکه از زوم خارج شوید در ویندوز Alt+Spacebar و در مک Option+Spacebar را بزنید. از آنجایی که لبه ها دقت بیشتری لازم دارند باید قلمو کوچکتری برای این ناحیه انتخاب کنید. پس من براکت سمت چپ را چند بار میزنم تا قلمو کوچک و زیباتری به من بدهد.

فتوشاپ

اگر شما اشتباه کردید و تصادفا دستتان به لبه ای خورد که النجا را نمی خواستید، نگران نباشید . الان در این عکس من بخشی از شصت این خانوم را رنگ زدم.

فتوشاپ

برای اینکه چنین خطاهایی را به راحتی اصلاح کنید،کلید X را بزنید که جای پس زمینه و پیش زمینه را با هم عوض کنید.رنگ پیش زمینه را سفید کنید.بعد روی قسمتی که خطا کردید را با سفید رنگ کنید تا رنگ قرمزی که زدید از بین برود. وقتی این کار را انجام دادید ، حرف را دوباره بزنید تا پیش زمینه به رنگ مشکی در بیاید و ادامه دهید:

فتوشاپ

این نتیجه نهایی کار است.

فتوشاپ

8– تنظیم مجدد رنگ سیاه و سفید اگر لازم است

به پنل Properties بروید و اسلایدرها را به چپ یا راست بکشید ، تا جایی که از نتیجه کار راضی شوید. از آنجایی که ما روی یک لایه دیگر کار می کنیم می توانیم هر تغییری که می خواهیم ایجاد کنیم بدون اینکه به تصویر اصلی خدشه ای وارد کنیم.

فتوشاپ

منبع: www.photoshopessentials.com

By | فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۵|آموزش, آموزش ترفندهای فتوشاپ|بدون ديدگاه

درباره نویسنده:

ثبت ديدگاه