اگر آمار و ارقام صحت داشته باشند، از هر ۵ نفری كه داراي يك شبكه بی سيم Wi-Fi در خانه هستند، تقريبا ۴ نفر هيچ كدام از مشخصه‌های امنيتی را فعال نمی كنند. هنگامی كه روترهای Wi-Fi از كارخانه آورده می شوند، برای ساده نمودن تنظيم اوليه دستگاه، به صورت پيش‌فرض گزينه‌های امنيتی آنها غير فعال شده است. اما اين بدان معنی نيست كه شما بايد آن را برای هميشه در همان حالت نگه داريد.

فعال نمودن گزينه‌های امنيتی تنها نياز به اندكی دقت دارد. در ادامه تعدادی از اشتباهاتی كه من مرتكب شده‌ام را مشاهده می نماييد. اين اشتباهات را شما تكرار نكنيد.

تغيير ندادن رمز عبور كارخانه

هنگامی كه نخستين روتر بی سيم خود را راه‌اندازی می كردم، فراموش كردم رمز عبور مدير را كه كارخانه به صورت پيش‌فرض قرار داده بود، تغيير دهم. يك روز متوجه شدم كه شخص ديگری به درون روتر وارد شده (با استفاده از رمز عبور پيش‌فرض) و تنظيمات من را تغيير داده، به اين صورت كه دسترسی به آنها را آزاد گذاشته بود.

توصيه: هميشه رمز عبور پيش‌فرض روتر را تغيير دهيد.

فعال نكردن رمزنگاری

اگر رمزنگاری را فعال نكنيد، شبكه شما اقدام به انتشار رمزهای عبور و پيام‌های الكترونيكی خصوصی شما به همه اشخاص حاضر در محدوده می نمايد.

توصيه: رمزنگاری را فعال نماييد، مگر آنكه برايتان اهميت نداشته باشد كه كسی نامه الكترونيكی شما را بخواند.

بررسی نكردن امنيت

بهار گذشته همسايه من يك روتر Wi-Fi خريداری كرد كه آن را به اتصال باندپهن و چاپگر خود متصل نمود. چند ماه بعد يك روز صبح كه از خواب بيدار شده بود دريافته بود كه چاپگرش به شكل اسرارآميزی صفحه‌ای از راهنمای روتر Wi-Fi او را كه نحوه فعال ساختن تنظيمات امنيتی را شرح داده بود، چاپ كرده است. بعدا همسايه‌اش تصديق كرده بود كه اشتباها به شبكه‌اش دسترسی يافته، متوجه ضعف امنيتی شده و آن صفحه را به عنوان هشدار جهت چاپ به چاپگر شبكه ناامن ارسال نموده است.

توصيه: اگر شما در مورد امنيت شبكه خود نگران هستيد، تصور ننماييد كه شبكه شما ايمن است. از يك دوست متخصص بخواهيد كه نكات ايمنی شبكه‌تان را بررسی نمايد.

تنظيمات امنيتی سخت‌گيرانه

هر كارت شبكه بی سيم دارای يك آدرس سخت‌افزاری (MAC) است كه به كمك آن يك روتر Wi-Fi قادر است اين موضوع را بررسی نمايد كه كدام كامپيوترها اجازه اتصال به شبكه را دارند. يك روز من تصميم گرفتم فيلترينگ MAC را فعال كنم و آدرس تمامی كامپيوترها را برای مرتبط شدن با ليست فيلترينگ MAC افزودم (همه كامپيوترها به جز كامپيوتری كه خودم از آن استفاده می كردم). من در بيرون شبكه خودم معطل مانده بودم، درست مثل اتومبيل قفل شده‌ای كه كليدش در داخل آن جا مانده است.

توصيه: تنظيمات امنيتی را به دقت اعمال نماييد و قبل از اعمال آنها به طور كامل به بررسی آنها بپردازيد.

مجاز شمردن دسترسی همه افراد به شبكه من

من در بلوك خودم نخستين فردی بودم كه يك شبكه بی سيم داشتم و اين واقعيت را با تنظيم نام شبكه به عنوان “Open Access” اعلان نمودم. متاسفانه برخی از افراد مزاحم نزديك من تصور كردند كه اين يك دعوت آزادانه به استفاده از پهنای باند من براي دريافت فايل‌هاي حجيم است. حالا من SSID را به آدرس ايميل خودم تغيير داد‌ه‌ام؛ در اين صورت اگر شخصی خواهان دسترسی باشد، ناچار است ابتدا برای كسب اجازه به من ايميل بفرستد.

توصيه:  اگر ISP شما اين امكان را فراهم می آورد، استفاده از دنيای بی سيم باعث تسهيل در اشتراك اتصال شما مي‌گردد، اما در صورتی كه شما به شكلی وسيع آن را آزاد بگذاريد سايرين ممكن است از آن سوء استفاده نمايند.

منبع: The Ultimate Wireless Guide