آیا تاکنون تمایل داشته اید که به عکس های قدیمی و تاریخی­تان رنگ اضافه کنید؟ تعدادی از عکس های قدیمی­ را بیرون بیاورید و ببینید که در این مقاله ساده فتوشاپ، چگونه رنگ می تواند به هر عکس سیاه و سفید اضافه شود.

عکس سیاه و سفید

اگرچه بسیاری از افراد وسواسی ظاهر عکس های سیاه و سفید رنگ آمیزی شده را نمی پسندند، اما  قابلیت اضافه نمودن رنگ به عکس سیاه و سفید به همان اندازه که ساده است ضروری نیز می باشد. برای اینکه ببینید این عمل چگونه به سادگی امکان پذیر است این مطلب را مطالعه کنید.

شروع کار با استفاده از تصاویر Grayscale (خاکستری)

عکس سیاه و سفید

نگران عنوانِ به کار برده شده نباشید زیرا تصویری که سیاه و سفید است الزاما این معنی را نمی دهد که Grayscale  (خاکستری) نیز می باشد! وقتی تصویرتان در فتوشاپ باز شد اولین وظیفه ما بررسی Color Mode (حالت رنگ) می باشد.

عکس سیاه و سفید

برای قرار دادن تصویرتان در حالت RGB به این مسیر بروید: Image > Mode > RGB color. اگر تصویر شما در حالت Grayscale یا دیگر سبک های رنگ باشد، فتوشاپ آنرا برای شما به RGB تبدیل خواهد کرد. پس از اتمام این عمل، شما آماده خواهید بود که به تصویرتان رنگ را اضافه نمایید.

استفاده از Blending Modes  برای افزودن رنگ

عکس سیاه و سفید

یکی از ابتدایی ترین روش های اضافه کردن رنگ به یک عکس سیاه و سفید، استفاده از سبک های ترکیبی می باشد. ما در اینجا علاوه بر ایجاد یک دوجین از لایه­ ها با استفاده از حالات ترکیبی منحصر به فرد، یک گروه لایه­ ی مجزا را نیز با استفاده از سبکی ترکیبی ایجاد خواهیم کرد. این ها کارهایی هستند که می بایست انجام دهید:

  • برای ایجاد یک لایه جدید دکمه های Ctrl+Shift+N فشار دهید.
  • درون لایه جدیدی که انتخابش کرده اید، دکمه های Ctrl+Shift+G فشار دهید.
  • همان گونه که در تصویر بالا نشان داده شده، گروه لایه ­ی جدیدتان را انتخاب کرده و Blending Mode آن را در حالت “Color” قرار دهید.عکس سیاه و سفید

در زبانه پایین بازشویی که دقیقا در زیر قسمت فوقانی پانل “Layers ” قرار دارد می توانید Blending Modes را بیابید.

عکس سیاه و سفید

وقتی گروه­تان بر روی حالت ترکیبی ” Color” تنظیم شد، لایه­ تان را مجددا انتخاب کنید. حال بیایید چند روش را برای اضافه کردن رنگ به تصویرمان بررسی کنیم.

شیوه هایی برای افزودن رنگ به تصاویرتان بدون رنگ کردن

عکس سیاه و سفید

 حالا می توانید به هر لایه ای که در گروه جدید ایجاد کرده اید، رنگ اضافه کنید. اما چگونه؟ هر روشی که برای افزودن رنگ انتخاب کنید به نوبه خود، روشی است که کار خواهد کرد. بیایید با یک روش غیرمعمول اما در عین حال ساده و سریعتر شروع کنیم. در این روش از  Lasso Tool (ابزار کمند) و حتی Pen Tool (ابزار قلم) هم استفاده می کنیم.

عکس سیاه و سفید

 در اینجا تقریبا هر دو ابزار “Lasso Tool” و “Pen Tool” کار یکسانی را انجام می دهند. با این ابزار می توانید اشکال را طراحی و ترسیم کرده و سپس آنها را با استفاده از “Bucket Fill” پر نمایید. در روش دیگر به Edit-> Fill رفته و از رنگ پیش زمینه استفاده کنید. با وجودی که این شیوه نتایج بسیار دقیقی ارائه نمی کند، اما در عین حال سریع ترین شیوه در این زمینه می باشد. اگر تمایل دارید که کنترل و آزادی عمل بیشتری داشته باشید، برای دیدن شیوه “painting” با استفاده از “Photoshop Brush tool” (ابزار براش فتوشاپ) ادامه مقاله را پیگیری کنید.

استفاده از Brush Tool برای رنگ آمیزی تصاویر در فتوشاپ

عکس سیاه و سفید

در صورتی که در مرحله ی قبل قرار ندارید، مجددا به همان گروهی که حالت ترکیبی آن را بر روی “Color” تنظیم کرده بودید برگردید. به لایه خالی­ ای که ایجاد کرده اید بروید و از نوار ابزار گزینه  “Brush Tool” را انتخاب کنید.

عکس سیاه و سفید

برای انتخاب ابزار براش کلید “B” را فشار دهید و در ادامه به منظور آوردن منوی زمینه ­ای ابزار قلم بر روی تصویر راست­ کلیک کنید. همان گونه که در تصویر بالا هم مشاهده می کنید گزینه “Soft Round” را انتخاب کنید.

عکس سیاه و سفید

برای دسترسی به پنجره “Color Picker”، در نوار ابزار (تصویر بالا،‌سمت چپ) بر روی ناحیه “Foreground Color” (رنگ پیش زمینه) کلیک کنید. توجه کنید که وقتی تصاویر رنگ آمیزی می شود رنگ های به کار رفته در آن ها به طور قابل ملاحظه ای درخشان خواهد بود.

عکس سیاه و سفید

موس را به آسانی بر روی قسمت هایی از تصویر که می خواهید به آن رنگ مشخص دربیاید ببرید. تا جایی که امکان دارد دقیق باشید اما نگران نباشید، در صورت اشتباه می توانید از “ابزار پاک­کن” استفاده کنید.

عکس سیاه و سفید

ممکن است دریابید که تار بودن رنگ­ باعث می شود تصویر به شکلی زننده به نظر برسد. نگران نباشید، می تواند به شیوه دیگری رنگ­ را یکی کنید.

عکس سیاه و سفید

همان گونه که در تصویر بالا نشان داده شده، کاهش کدری لایه ها می تواند شدت رنگ را کاهش داده و آن ها را بسیار طبیعی تر نشان دهد.

عکس سیاه و سفید زمانی که می خواهید رنگ های جدیدی اضافه کنید، کلید های ترکیبی Ctrl+Shift+N را برای افزودن لایه های جدید بفشارید. نگه داشتن لایه ها به طور جدا از هم به شما کنترل بیشتری را در کارتان می دهد. و از آن جایی که همه آن ها در گروهی مشابه قرار دارند در نتیجه حالت ترکیبی همه آن ها شبیه به هم خواهد بود.

عکس سیاه و سفید

برای راحتی از ابزار زوم استفاده کنید. کوچک ترین جزئیات همچون رنگ آبی چشم ها به راستی که می تواند یک عکس رنگ آمیزی شده را به زندگی بازگرداند!

بهبود رنگ های تُند و زننده به وسیله ابزار Hue/Saturation

عکس سیاه و سفیددر این قسمت نحوه تنظیم کردن و ادامه رنگ آمیزی شرح داده می شود.

عکس سیاه و سفید

نمونه رنگی که می خواهید آنرا به منظور بهتر کردن تصویر تغییرش دهید را پیدا کنید و در صورت لزوم آن را با توجه به تصویر بالا ایجاد کنید.

عکس سیاه و سفید برای ظاهر کردن ابزار Hue/Saturation کلید ترکیبی Ctrl+U را فشار دهید.

عکس سیاه و سفید

مقادیر Hue (ته رنگ)،Saturation (اشباع بودن) و Lightness (روشنایی) را به صورتی که رنگ ایجاد شده مناسب تصویر باشد، تنظیم کنید. همان گونه که در بالا می بینید رنگ قرمز تند به رنگ قهوه ای مایل به قرمز که بسیار مناسب تر نیز می باشد تبدیل شده است.

عکس سیاه و سفید

برای پنهان کردن همه لایه ها به جز لایه فعال، کلید “Alt” را فشرده و همزمان بر رویindex که کنار لایه فعال واقع شده کلیک نمایید. سپس دکمه “I” را برای انتخاب ابزار “Eyedropper” (قطره چکان) فشار دهید. برای انتخاب رنگ تغییر یافته به عنوان رنگ پیش زمینه­ یکبار بر روی سطحی که رنگ آمیزی کرده اید کلیک کنید.

عکس سیاه و سفید کلیک بر روی Alt و index مجددا همه لایه ها را بر می گرداند. کلید میانبر “B” به شما این امکان را خواهد داد که ابزار قلم را بازگردانده و نیز اجازه می دهد که به حالت رنگ آمیزی نرمال برگردید. هنگامی که می خواهید تعداد و مقدار زیادی رنگ را در تصویرتان بگنجانید می بایست تا حد ممکن جزئیات این عمل را با دقت انجام دهید.

عکس سیاه و سفید
حال با صرف کم ترین زمان و انرژی، عکس سیاه و سفید داریم که لبریز از رنگ های غنی می باشد. کار کردن با “ابزار قلم” احتمالا بهترین روش برای دست یابی به نتایجی عالی در رنگ آمیزی عکس های سیاه و سفید می باشد.

منبع: howtogeek.com