تفاوت پارتیشن بندی در MBR و GPT

هنگامی که می‌خواهید ویندوز 8.1 و یا ویندوز 10 در هارد جدیدی نصب کنید، در مرحله‌ای از کار از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید هاردتان به صورت MBR پارتیشن بندی شود یا GPT. در واقع GPT استاندارد جدیدی برای پارتیشن بندی هارد است که رفته‌رفته جایگزین MBR می‌شود.

در مقایسه با استاندارد MBR، استاندارد GPT برتری‌های متعددی دارد. ولی MBR همچنان سازگارترین روش پارتیشن بندی و در مواردی هم ضروری است. GPT مختص ویندوز نیست، بلکه سیستم‌عامل‌های دیگری مانند لینوکس و مک اواس هم می‌توانند از این استاندارد استفاده کنند.

در مطالب قبلی درباره‌ی اطلاع از نوع پارتیشن بندی GPT،MBR و تبدیل آنها به یکدیگر توضیح دادیم. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این دو استاندارد پارتیشن بندی هارد بدانیم.

پارتیشن بندی

MBR و GPT چه کار می‌کنند؟

پیش از آن‌که بتوانید درایوی را به کار بگیرید، باید آن را پارتیشن بندی کنید. MBR یا Master Boot Record و GPT یا GUID Partition Table دو روش متفاوت برای مرتب‌سازی اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی روی درایو هستند. اطلاعات مربوط به جای شروع و جای پایان پارتیشن‌ها بخشی از این اطلاعات به حساب می‌آید. سیستم‌عامل کامپیوتر با استفاده از همین اطلاعات می‌تواند بفهمد هر کدام از سِکتورها به کدام پارتیشن تعلّق دارد و پارتیشنِ بوت کدام است. به همین دلیل است که برای پارتیشن بندی باید یکی از روش‌های MBR یا GPT را انتخاب کرد.

پارتیشن بندی

محدودیت‌های MBR

همان‌طور که اشاره کردیم، MBR از Master Boot Record به دست آمده است. این استاندارد همراه با سیستم‌عامل IBM PC DOS 2.0 در سال ۱۹۸۳ معرفی شد.

پارتیشن MBR در واقع سکتور بوت خاصی است که در ابتدای درایو قرار می‌گیرد. اطلاعات مربوط به Boot Loader سیستم‌عامل و نیز اطلاعات پارتیشن بندی درایو روی این سکتور ذخیره می‌شود.

اگر ویندوز نصب کرده باشید، اطلاعات مربوط به بوت لودر ویندوز در همین قسمت ذخیره شده است. به همین دلیل است که اگر اطلاعات مربوط به این سکتور از دست برود، باید MBR را بازیابی کنید تا ویندوز بتواند بالا بیاید.

MBR برای هارد دیسک‌هایی با ظرفیت حداکثر ۲ ترابایت کار می‌کند، ولی اگر ظرفیت هارد بیشتر از ۲ ترابایت باشد، آن وقت باید فکر دیگری کرد. همچنین MBR فقط از ۴ پارتیشن از نوع Primary پشتیبانی می‌کند.

پارتیشن بندی

برتری‌های GPT

استاندارد GPT استاندارد جدیدی است که کم‌کم جای MBR را می‌گیرد. هر پارتیشن روی هارد هر کامپیوتری، مشخّصه‌ای کاملاً منحصر به فرد (Globally Unique Identifier یا به اختصار GUID) دارد. این مشخّصه در حقیقت رشته‌ای از اعداد است که هر پارتیشن از نوع GPT بر روی زمین، منحصر به فرد است.

این روش پارتیشن‌بندی، محدودیت‌های MBR را ندارد. درایوها می‌توانند بسیار پرظرفیت‌تر باشند و محدودیت ظرفیت به سیستم‌عامل و عوامل دیگر بستگی خواهد داشت. تعداد پارتیشن‌ها با استفاده از GPT هم نامحدود خواهد بود و محدودیت آن را سیستم‌عامل تعیین خواهد کرد. در حال حاضر ویندوز اجازه‌ی ایجاد ۱۲۸ پارتیشن با استفاده از استاندارد GPT را می‌دهد.

در استاندارد MBR اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی و بوت سیستم فقط در یک جا ذخیره می‌شود. اگر این اطلاعات از دست برود، آن وقت کامپیوترتان بالا نمی‌آید. ولی در استاندارد GPT چند کپی از این اطلاعات در چند جای مختلف هارد نگهداری می‌شود.

در نتیجه اگر یک کپی از این اطلاعات دچار اشکال شود، به سادگی می‌شود از یک کپی دیگر استفاده کرد.  GPT می‌تواند به صورت خودکار درست بودن اطلاعاتش را کنترل کند و اگر این اطلاعات دچار مشکل شده باشد، کپی سالم آن را جایگزین کند. MBR چنین قابلیتی ندارد و اگر اطلاعات مربوط به آن دچار اشکال شود، آن وقت از روی بالا نیامدن سیستم‌عامل و خطای MBR باید متوجّه این اشکال شوید.

پارتیشن بندی

سازگاری

اگر بخواهید با استفاده از سیستم‌های قدیمی که فقط استاندارد MBR را تشخیص می‌دهند، هاردی با استاندارد پارتیشن بندی GPT را بخوانید، آن وقت هارد شما به صورت یک پارتیشن واحد تشخیص داده می‌شود و ممکن است حتی به عنوان یک هارد فرمت‌نشده شناخته شود.

ویندوزهای بعد از ویندوز ویستا روی سخت‌افزارهای مدرن، فقط با استاندارد پارتیشن بندی GPT نصب و اجرا می‌شوند. اما در حالت عادی این نسخه‌های ویندوز با هر دو استاندارد سازگارند.

سیستم‌عامل‌های جدید دیگر، مانند لینوکس و مک او‌اس، نیز با استاندارد GPT سازگارند. حتی مک‌های جدید اپل دیگر از سیستم پارتیشن بندی APT یا Apple Partition Table استفاده نمی‌کنند و به جای آن از GPT بهره می‌برند.

پارتیشن بندی

روی هم رفته پیشنهاد می‌کنیم هنگام پارتیشن بندی یک هارد جدید از روش GPT استفاده کنید. این استاندارد جدیدتر است و همه‌ی کامپیوترها به سوی استفاده از این استاندارد حرکت می‌کنند. اما اگر با سخت‌افزار قدیمی کار می‌کنید، بهتر است از همان استاندارد قدیمی MBR بهره بگیرید.

منبع: howtogeek