در این آموزش قصد داریم تا یک افكت متنی ساده و كاربردی را به شما معرفی كنیم. در این آموزش خواهیم دید كه چطور می توانید با استفاده از ابزار قلمو افكت متن گچی ایجاد كنید.

نتیجه نهایی آموزش

متن گچی

اطلاعات آموزش:

نرم افزار مورد استفاده: فتوشاپ

نسخه نرم افزار: CS6

زمان: 0:45 – 0:30

فایل های مورد نیاز :

 

مرحله 1

پس از دریافت فایل های مورد نیاز، ابتدا تصویر تخته سیاه را باز كرده، سپس با استفاده از ابزار Crop Tool گوشه های عكس را حذف كنید تا تنها تخته سیاه و قاب اطراف آن باقی بماند.

متن گچی
به مسیر Image > Adjustments > Levels بروید، سپس تنظیمات Shadows را بر روی مقدار 20 و Gamma را برابر با 0.88 قرار دهید. این تغییر باعث تیره شدن تصویر شود.

متن گچی
به مسیر Image > Adjustments > Hue/Saturation بروید و تنظیمات Saturation را بر روی مقدار 10 قرار دهید. اینكار باعث می شود رنگها زنده تر بنظر برسند.

متن گچی
مرحله 2

با استفاده از فونت Blokletters Potlood، رنگ سفید و اندازه ی قلم 270 pt متن موردنظرتان را تایپ كنید.

متن گچی
در این آموزش، متن در دو لایه ی مجزا ایجاد خواهد شد تا بتونیم از دو رنگ متفاوت استفاده كنیم، هرچند شما می توانید تنها از یک لایه ی متنی برای ایجاد متن تک رنگ به این منظور استفاده نمائید.

متن گچی

مرحله 3

پنل Brush را باز كرده (Window > Brush)، تنظیمات این پنجره را مطابق شكل تغییر دهید.

Brush Tip Shape

از بخش Brush Tip Shape، گزینه ی Chalk 44 pixels را انتخاب كنید.

متن گچیShape Dynamics

گزینه ی Shape Dynamics را انتخاب نمائید.

متن گچی

Dual Brush

از قسمت Dual Brush قلموی Spatter 14 pixels را انتخاب کنید.

متن گچی

مرحله 4

لایه (های) متنی را با كلیک كردن بر روی آیكون (های) چشم پنهان كنید.

متن گچی
بر روی لایه ی متنی راست كلیک كرده، گزینه ی Create Work Path را انتخاب كنید.

متن گچی
ابزار Direct Selection Tool را بگیرید، رنگ پیش زمینه را بر روی سفید تنظیم كنید. یک لایه ی جدید بر روی سایر لایه ها ایجاد كرده، آن را Chalk نامگذاری كنید.

متن گچی
بر روی مسیر كار راست كلیک كرده، گزینه ی Stroke Path را انتخاب كنید.

متن گچی
گزینه ی Brush را از منوی كشویی Tool برگزیده، اطمینان حاصل كنید كه گزینه ی Simulate Pressure از حالت انتخاب خارج شده باشد.

متن گچی
به این ترتیب قلموی گچی بر مسیر كار اعمال خواهد شد. در نهایت Enter را بزنید تا مسیر كاری حذف شود. دقت داشته باشید كه برای فونت هایی با اندازه ی متفاوت از قلموهایی با اندازه ی متفاوت استفاده كنید.

متن گچی

مرحله 5

برای اینكه هر یک از حروف رنگ متفاوتی داشته باشند، باید ابتدا work path یا مسیر كاری را ایجاد كرده، سپس حرف مربوطه را با كلیک كردن و كشیدن ابزار Direct Selection Tool انتخاب كنید.

متن گچی
رنگ پیش زمینه را برابر با رنگ موردنظرتان قرار دهید. بهتر است از تون های رنگی روشن تر استفاده شود. سپس، مسیر مربوطه را همانند قبل با قلمو رنگ كنید. تا زمانیكه كارتان بر روی حرف مذكور به پایان نرسیده كلید Enter/Enter را فشار ندهید.

متن گچی
كد رنگ های استفاده شده در این آموزش:

• S – #f5989d
• c – #fff799
• h – #bd8cbf
• o – #fdbd89
• o – #79bcde
• l – #82ca89

متن گچی

مرحله 6

در آخرین مرحله باید یک لایه ی تنظیمی ساده برای تقویت رنگ ها اضافه كنیم. به این منظور، بر روی آیكون Create new fill or adjustment layer در بخش انتهایی پنل Layers كلیک كرده، گزینه ی Gradient Map را برگزینید.

متن گچی
اطمینان حاصل كنید كه لایه ی تنظیمی بر روی سایر لایه ها قرار گرفته است، سپس، تنظیمات Blend Mode آن را بر روی Multiply و Opacity را بر روی 40 درصد تنظیم نمائید.

متن گچی
برای گرادیان از دو رنگ #c3ae99 در چپ و #ffffff در راست استفاده نمائید.

متن گچی

به این ترتیب، متن گچی شما آماده است.

متن گچی

منبع: textuts.com