فرض کنید شخصی برایتان یک فایل ورد ارسال کرده که پر از تصاویر مختلف است و شما می‌خواهید این تصاویر را بر هارد کامپیوتر خود ذخیره کنید. می‌توانید به کمک یک حقه ساده تصاویر یک سند آفیس را استخراج کنید.

ورد

اگر یک فایل ورد (با پسوند .docx)، اکسل (با پسوند .xlsx) یا پاورپوینت (با پسوند .pptx) که دارای تصویر یا نوع دیگری از فایل‌های ضمیمه‌شده باشد داشته باشید، می‌توانید فایل‌های ضمیمه‌شده به آن را به همراه متن اصلی سند برای خود استخراج کنید؛ بدون اینکه مجبور شوید هرکدام را جداگانه ذخیره کنید. جالب اینکه به نصب برنامه جداگانه‌ای نیاز ندارید. فرمت فایل‌های بر اساس XML آفیس نظیر docx، xlsx و pptx در حقیقت آرشیوهای فشرده‌شده‌ای هستند که می‌توانید آن‌ها را مثل هر فایل .zip دیگری در ویندوز بازکنید. ازآنجا می‌توانید تصاویر، متن و دیگر فایل‌های ضمیمه‌شده را بنا به نیازتان برای مصارف دیگر بردارید. در صورت تمایل می‌توانید از پشتیبانی داخلی .zip ویندوز یا هر برنامه دیگری نظیر 7-zip استفاده کنید.

اگر نیاز به خارج کردن فایل‌ها از سندهای قدیمی‌تر آفیس نظیر .doc، .xls یا .ppt دارید، می‌توانید با نصب نرم‌افزار رایگان کوچکی این کار را انجام دهید. در پایان این مقاله به آموزش این روش می‌پردازیم.

چگونه محتوای یک فایل آفیس نسبتاً جدید را خارج کنیم؟ (با پسوند .docx، .xlsx یا .pptx)

برای دسترسی به محتوای یک فایل XML آفیس، ابتدا محل سند را بر هارد کامپیوتر خود پیداکرده و آن را انتخاب کنید.

650x475x01_pressing_f2_to_rename_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-rstephpv4j

دکمه F2 را برای تغییر نام فایل فشار دهید. حالا باید پسوند آن را از .docx، .xlsx یا .pptx به .zip تغییر دهید و به بخش نام اصلی فایل کاری نداشته باشید. بعد از تغییر پسوند دکمه Enter را بفشارید.

650x475x02_changing_extension_to_zip-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-o5cf0sjdav

پنجره زیر در خصوص اطمینان از تغییر پسوند برایتان نمایش داده می‌شود. بر Yes کلیک کنید.

index

حالا ویندوز به‌صورت خودکار این فایل را به‌عنوان فایل زیپ شناسایی می‌کند. برای خارج کردن محتوای فایل، بر آن کلیک راست کرده و از منوی بازشده گزینه Extract all را انتخاب کنید.

650x475x03_selecting_extract_all-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-mk6zaan8dk

در پنجره‌ای با عنوان Select a Destination and Extract Files و زیر قسمت Files will be extracted to this filder مسیری که محتوای فایل .zip در آن تخلیه می‌شود نمایش داده خواهد شد. سیستم به‌صورت پیش‌فرض فولدری با نام مشابه فایل زیپ و در همان مسیری که فایل زیپ قرارگرفته ایجاد می‌کند و محتوای آن را در این مسیر تخلیه می‌کند. اگر می‌خواهید که محتوای آن در مسیر دیگری قرار بگیرد، بر دکمه Browse کلیک کنید.

616x456x04_clicking_browse-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-sann-e7oz0

در پنجره بازشده مسیری که می‌خواهید محتوای فایل زیپ در آن قرار بگیرد را انتخاب کنید، در صورت نیاز با انتخاب New folder فولدر جدیدی را برای آن ایجاد کنید. در پایان بر Select Folder کلیک کنید.

650x475x05_creating_new_folder_and_selecting_it-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-q_-malownw

اگر می‌خواهید که پس از استخراج محتوای فایل زیپ، فولدر حاوی آن‌ها برایتان نمایش داده شود، تیک گزینه Show Extracted files when complete را بگذارید. حالا بر Extract کلیک کنید.

616x456x06_clicking_extract-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-sqlfdwlsro

نحوه دسترسی به عکس‌های استخراج‌شده

درصورتی‌که سند آفیس اصلی شما Word باشد، در میان فایل‌های استخراج‌شده فولدری به نام Word وجود خواهد داشت (اگر سند اصلی مربوط به اکسل باشد نام این فولدر xl و اگر پاورپوینت باشد ppt خواهد بود). به این فولدر وارد شوید.

650x475x07_opening_word_folder-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-hrd8vg5scy

حالا وارد فولدر media بشوید.

650x475x08_opening_media_folder-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-v1bqwz4gjy

تمام تصاویری که در سند اصلی استفاده‌شده‌اند در فولدر media قرار خواهند داشت. فایل‌های استخراج‌شده تصاویر اصلی هستند که در سند مورداستفاده قرارگرفته‌اند. ممکن است درون سند قوانینی نظیر تغییر اندازه بر این تصاویر اعمال شده باشد، اما فایل‌های استخراج‌شده، تصاویر خام بدون تنظیمات اعمالی هستند.

650x475x31_images_from_one_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-o9w4pjjtwg

نحو دسترسی به متن استخراج‌شده

اگر آفیس را بر کامپیوتر خود نصب نداشته باشید و بخواهید که به متن استخراج‌شده از یک فایل ورد، اکسل یا پاورپوینت دسترسی داشته باشید، می‌توانید این متن را در فایل document.xml در فولدر word ببینید.

650x475x10_document_xml_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-gctcp8xaht

می‌توانید این فایل را به کمک یک ویرایشگر متن نظیر Notepad یا WordPad بازکنید، اما خواندن آن در ویرایشگر مخصوص XML ساده‌تر است. یک نمونه از نرم‌افزار رایگان ویرایشگر XML برنامه XML Notepad است. می‌توانید متن خالص جدای از قوانین اعمال‌شده بر آن را در قسمت‌های مختلف ببینید. البته اگر می‌خواهید نرم‌افزار رایگانی را برای دیدن این متن دانلود و نصب کنید، شاید بهتر باشد که برنامه LibreOffice را هم دانلود و نصب کنید. این برنامه امکان نمایش و ایجاد سندهای مایکروسافت آفیس را به کاربر می‌دهد و البته حجم بسیار کمتری نسبت به مایکروسافت آفیس دارد.

650x475x11_document_xml_file_open_in_xml_notepad-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-zxxx_xetwu

شیوه استخراج اشیاء OLE یا فایل‌های ضمیمه‌شده

برای دسترسی به انواع دیگر فایل‌های ضمیمه‌شده درزمانی که به برنامه Word دسترسی ندارید، ابتدا فایل ورد را در WordPad (که به‌صورت پیش‌فرض بر تمام نسخه‌های ویندوز نصب است) بازکنید. شاید متوجه شوید که آیکون برخی از فایل‌های ضمیمه‌شده نشان داده نمی‌شود، اما هنوز در آنجا قرار دارند. ممکن است حتی نام جزئی برخی از این فایل‌های ضمیمه‌شده را ببینید. WordPad از تمام قابلیت‌های Word آفیس پشتیبانی نمی‌کند، پس ممکن است قسمت‌هایی از محتوا به‌درستی نمایش داده نشود؛ اما شما همچنان می‌توانید به اصل این فایل‌های ضمیمه‌شده دسترسی داشته باشید.

اگر بر یکی از فایل‌های ضمیمه‌شده به فایل ورد کلیک راست کنیم، می‌توانیم گزینه Open PDF Object را ببینیم. این گزینه فایل PDF را در برنامه پیش‌فرض باز کردن فایل‌های PDF کامپیوتر شما نمایش می‌دهد. ازآنجا می‌توانید فایل PDF را در هارد کامپیوتر خود ذخیره کنید.

650x505x11a_opening_pdf_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-hqsbc6t6rl

اگر WordPad گزینه‌ای مربوط به باز کردن فایل موردنظر شما نداشت، باید با آزمون‌وخطا نوع فایل مدنظر را مشخص کنید. در مثال پیش رو یک فایل mp3 هم به سند ضمیمه‌شده است.

حالا به فولدر word خود بازگردید و وارد فولدر embeddings بشوید.

650x475x12_embeddings_folder-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-67bcpqtp7j

متأسفانه نوع فایل‌ها در نام فایل ذخیره نمی‌شود و در این قسمت همگی دارای پسوند .bin هستند. اگر میدانید که چه نوع فایل‌هایی به سند آفیس ضمیمه‌شده‌اند، احتمالاً با توجه به حجم فایل می‌توانید نوع آن را تشخیص داده و بعد اصلاحش کنید. در این مثال ما دو فایل PDF و MP3 داشتیم. ازآنجایی‌که معمولاً فایل MP3 حجم بیشتری نسبت به فایل PDF دارد، فایل با حجم بیشتر را انتخاب کرده و پسوند آن را اصلاح می‌کنیم. در تصویر پایین پسوند فایل بزرگ‌تر به MP3 تغییریافته است.

650x475x13_extracted_embedded_files-1-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-dhotkb69lt

فراموش نکنید که تمام فایل‌ها را نمی‌توان از این طریق وادار به باز شدن کرد. در این مثال فایل PDF از طریق خود برنامه WordPad به‌درستی باز شد، اما با تغییر پسوند فایل .bin آن نمی‌توان یک خروجی PDF سالم به دست آورد و حتماً باید این کار را به کمک یک PDF Reader انجام دهید.

بعدازاینکه محتوای فایل .zip را به‌درستی استخراج کردید، می‌توانید پسوند آن را به .docx، .xlsx یا .pptx بازگردانید. فایل اصلی به‌درستی در برنامه مربوطه بازخواهد شد.

طرز استخراج تصاویر از اسناد قدیمی‌تر آفیس (با پسوند .doc، .xls یا .ppt)

اگر لازم بود تصاویر را از یک سند آفیس 2003 یا قدیمی‌تر استخراج‌کنید، نرم‌افزار رایگانی به نام Office Image Extraction Wizard این کار را برایتان ساده خواهد کرد. همچنین می‌توانید به کمک این برنامه تصاویر اسناد متعددی را به‌صورت هم‌زمان به دست بیاورید. این برنامه را دانلود و نصب کنید (نسخه قابل‌حملی از این برنامه نیز وجود دارد که نیازی به نصب ندارد).

برنامه را اجرا کرده و بر Next کلیک کنید.

461x370x14_welcome_screen-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-2lnjvfflav

در ابتدا باید سندی که می‌خواهید تصاویر آن را به دست بیاورید انتخاب کنید. در صفحه‌ای با عنوان Input & Output، مطابق تصویر زیر بر آیکون فولدر در سمت راست جعبه ویرایش سند کلیک کنید.

461x370x15_clicking_browse_for_document-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-jn9skyohl1

سند خود را درون کامپیوتر پیداکرده و بر Open کلیک کنید.

650x475x16_opening_word_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-spv9s4gsmi

به‌صورت پیش‌فرض فایل خروجی درون همان فولدری که سند اصلی در آن قرارگرفته ذخیره می‌شود. تیک گزینه Create a folder here را فعال کنید تا فولدری در همان آدرس و برای فایل‌های خروجی ساخته شود، به‌این‌ترتیب فایل‌های خروجی پخش نمی‌شوند و به آن‌ها راحت‌تر دسترسی خواهید داشت.

461x370x17_clicking_next-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-y8klgw750l

در صفحه بعدی که Ready to Start نام دارد، بر دکمه Start کلیک کنید تا پروسه استخراج تصاویر آغاز شود.

461x370x27_ready_to_start_for_batch_mode-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-36rewxbsb8

در زمان استخراج تصاویر صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.

461x370x19_processing_please_wait-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-rtigbekwxd

در صفحه پایانی بر Click here to open destination folder کلیک کنید تا فولدر حاوی تصاویر استخراج‌شده برایتان نمایش داده شود.

461x370x20_opening_destination_folder-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-8d2-cscqe

با توجه به تنظیماتی که انجام داده‌ایم، فولدر جداگانه‌ای که حاوی تصاویر استخراج‌شده است را می‌بینیم.

650x475x21_opening_subfolder-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-_8c6yycxyg

می‌توانید تمام تصاویر را به همراه شماره‌گذاری ببینید.

650x475x31_images_from_one_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-o9w4pjjtwg

می‌توانید تصاویر چندین سند را به‌صورت هم‌زمان نیز استخراج‌کنید. برای انجام این کار، در صفحه Input & Output تیک گزینه Batch Mode را بگذارید.

461x370x23_clicking_batch_mode-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-rbadgxtd7l

صفحه مخصوص اضافه کردن چندین سند برایتان نمایش داده می‌شود. بر Add Files کلیک کنید.

461x370x24_clicking_add_files-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-tj5df7qbqf

در صفحه بازشده به فولدری که حاوی اسناد موردنظرتان است بروید و برای انتخاب چند فایل به‌صورت هم‌زمان دکمه Ctrl یا Shift را نگه‌دارید، در پایان بر Open کلیک کنید.

می‌توانید با دوباره کلیک کردن بر Add Files اسناد دیگری را هم به لیست خود اضافه کنید و این کار را تا تکمیل شدن لیست دلخواهتان ادامه دهید.

650x475x25_opening_files-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-hwhuchnnhi

به‌محض اینکه تمام اسنادی که می‌خواهید تصاویرشان را استخراج‌کنید را انتخاب کردید، می‌توانید با گذاشتن تیک گزینه Create a folder for each document برای تصاویر هر سند فولدر جداگانه‌ای بسازید و به‌این‌ترتیب خروجی منظمی دریافت کنید.

461x370x26_clicking_next_on_batch_mode-1-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-wtbf5wxt1m

همچنین می‌توانید انتخاب کنید که تصاویر استخراج‌شده از هر سند یا در فولدری که خود سند قرارگرفته ذخیره شوند و یا مسیر جدیدی را برای ذخیره کردن این عکس‌ها تعریف کنید. بعد از انتخاب تنظیمات موردنظر بر Next کلیک کنید.

461x370x26a_specifying_output_folder-1-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-lyeiva5tqx

در صفحه Ready to Start بر Start کلیک کنید.

461x370x27_ready_to_start_for_batch_mode-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-36rewxbsb8

صفحه زیر نشان‌دهنده در جریان بودن پروسه استخراج تصاویر است.

461x370x28_processing_screen-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-b_zsqvxirb

در صفحه پایانی می‌توانید تعداد تصاویر استخراج‌شده از مجموعه اسناد را ببینید.

461x370x29_closing_wizard-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-poyruibh8m

اگر انتخاب کرده باشید که برای تصاویر استخراج‌شده از هر سند فولدر جداگانه ساخته شود، می‌توانید فولدری حاوی عکس‌ها با نام مشابه سند مربوطه را ببینید.

650x475x30_folders_containing_images-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-9fmq6m49ss

مثل روش قبل تصاویر شماره‌دار ذخیره می‌شوند.

650x475x31_images_from_one_file-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-o9w4pjjtwg

حالا می‌توانید نام تصاویر را تغییر داده، آن‌ها را جابه‌جا کنید و برای مقاصد خودتان استفاده کنید. تنها مطمئن شوید که ازلحاظ قانونی اجازه استفاده از آن‌ها را دارید.

منبع: howtogeek.com