دسکتاپ مجازی و تسک ویو (Task View) از مهم‌ترین قابلیت‌های جدید ویندوز ۱۰ به شمار می‌آیند که اگر به استفاده از آن‌ها عادت کنید، نمی‌توانید تصور کنید که قبلا چطور با ویندوز کار می‌کردید! اگر به درستی از این ویژگی‌ها بهره ببرید، بازدهی کارتان افزایش خواهد یافت. اما از کجا شروع کنیم؟ اصلا دسکتاپ مجازی و تسک ویو یعنی چه؟

windows-task-view-overview

دسکتاپ مجازی و تسک ویو چیست؟

به زبان ساده، تسک ویو نمایی از تمام پنجره‌های باز را در کنار یکدیگر نشان می‌دهد تا بتوانید همه‌ی آن‌ها را همزمان ببینید. اگر تجربه‌ی کار با سیستم عامل مک را داشته باشید، متوجه خواهید شد ویژگی تسک ویو در ویندوز، در واقع نسخه‌ای از ویژگی میشن کنترل (Mission Control) در سیستم عامل مک است.

عده‌ای از کاربران بر این باورند که ویژگی تسک ویو در ویندوز ۱۰ اضافی است و هیچ کاربرد خاصی ندارد. زیرا کلید میان‌بر Alt + TAB (میان‌بری که از ویندوز ۳.۰ وجود داشته) در واقع همان کار را می‌کند. (از این میان‌بر برای جابه‌جا شدن بین پنجره‌ها استفاده می‌شود.) پاسخ این است که فایده‌ی تسک ویوی ویندوز نسبت مستقیم دارد با تعداد نرم‌افزارها و پنجره‌هایی که در یک زمان باز کرده‌اید. اگر فقط سه یا چهار پنجره‌ی باز داشته باشید، آن وقت ویژگی تسک ویو ممکن است اضافی به نظر برسد. اما اگر در یک زمان بیش از پنج پنجره‌ی باز داشته باشید، آن وقت استفاده از Alt + TAB برای جابه‌جا شدن بین پنجره‌ها کاملاً گیج‌کننده خواهد بود.

به عبارت دیگر ویژگی تسک ویو ویندوز ۱۰ برای کسانی مفید است که عادت دارند چندین کار را با هم انجام بدهند. همچنین اگر کامپیوترتان به قدری قدرتمند است که لازم نمی‌بینید نرم‌افزارهای مختلف را ببندید، آن وقت باز هم تسک ویو می‌تواند قابلیتی کاربردی باشد.

فایده‌ی دیگر تسک ویو این است که این ویژگی با قابلیت جدید دسکتاپ مجازی به خوبی ترکیب شده است. ویندوز ۱۰ می‌تواند چندین دسکتاپ داشته باشد که در هر کدام پنجره‌ها و نرم‌افزارهایی جداگانه باز باشد. به این ترتیب هر زمان که خواستید می‌توانید بین این دسکتاپ‌ها جابه‌جا شوید و محیط کارتان در ویندوز را عوض کنید.

استفاده از دسکتاپ مجازی دسته‌بندی فعالیت‌ها را ساده‌تر می‌کند. مثلا می‌توانید تمام فعالیت‌های کاری‌تان را در دسکتاپ اول نگه دارید و امور مربوط به بازی و سرگرمی را به دسکتاپ دوم ببرید و هر زمان که لازم شد، بین این دو دسکتاپ جابه‌جا شوید.

تا پیش از معرفی ویندوز ۱۰، استفاده از دسکتاپ مجازی فقط به کمک نرم‌افزارهای طرف سوم امکان‌پذیر بود، اما خوشبختانه مهندسان مایکروسافت هم به مفید بودن دسکتاپ مجازی پی برده‌اند و این ویژگی را در ویندوز جدید اضافه کرده‌اند.

چگونه از تسک ویو و دسکتاپ مجازی استفاده کنیم؟

استفاده از تسک ویو و دسکتاپ مجازی به طرز خارق‌العاده‌ای ساده است، حتی اگر از آن دسته کسانی باشید که از استفاده از تکنولوژی‌های جدید وحشت دارند. بنابراین نگران نباشید!

در نوار پایین و قسمت چپ آیکونی وجود دارد که مخصوص باز کردن تسک ویو است. روی این آیکون کلیک کنید تا تسک ویو باز شود. برای این کار میان‌بری هم وجود دارد: کلید ویندوز + TAB.

windows-task-view-button

اگر دکمه‌ی تسک ویو را در نوار پایین ویندوز نمی‌بینید، روی این نوار کلیک راست کنید و از منویی که باز می‌شود، گزینه‌ی Show Task View button را فعال کنید.

بعد از آن‌که تسک ویو را باز کردید، کافی است روی پنجره‌ی مورد نظرتان کلیک کنید تا به آن پنجره منتقل شوید. یا این‌که به کمک کلیدهای جهتی بین پنجره‌ها جابه‌جا شوید و وقتی به پنجره‌ی مورد نظر رسیدید، کلید اینتر را فشار دهید.

ساختن دسکتاپ مجازی

زمانی که تسک ویو باز است، به قسمت پایین و سمت راست صفحه نگاه کنید. در این قسمت آیکونی شبیه به علامت مثبت می‌بینید که زیر آن عبارت New Desktop نوشته شده است. روی این آیکون کلیک کنید تا دسکتاپ جدید ساخته شود. اگر بیش از یک دسکتاپ داشته باشید، می‌توانید نمایی بندانگشتی از این دسکتاپ‌ها را در نوار پایین پنجره‌ی تسک ویو ببینید. با کلیک کردن روی هر کدام از این نماهای بند انگشتی، دسکتاپ مربوط به آن بالا خواهد آمد.

windows-task-view-desktops

یکی دیگر از راه‌های ایجاد دسکتاپ جدید، این است که در حالت تسک ویو یکی از پنجره‌ها را بگیرید و روی آیکون New Desktop بکشید. با این کار دسکتاپی جدید ایجاد خواهد شد و همزمان آن پنجره به این دسکتاپ منتقل خواهد شد.

همان‌طور که محدودیتی برای تعداد پنجره‌های باز در ویندوز وجود ندارد، برای تعداد دسکتاپ‌های مجازی هم محدودیتی نیست. فقط حواس‌تان باشد که اگر تعداد دسکتاپ‌ها، پنجره‌ها و نرم‌افزارهای باز بیش از حد زیاد شود، آن وقت ممکن است سیستم‌تان رم کم بیاورد و کند کار کند.

میان‌برها

اگر واقعا می‌خواهید بازدهی کارتان با ویندوز ۱۰ را تقویت کنید، باید کمی وقت بگذارید و چند میان‌بر مفید یاد بگیرید. به کمک این میان‌برها می‌توانید بدون وقفه و در کمترین زمان دسکتاپ‌ها و پنجره‌ها را مدیریت کنید. برخی از مفیدترین میان‌برها از این قرارند:

کلید ویندوز + TAB: برای باز کردن تسک ویو

کلید ویندوز + Ctrl + D: ایجاد یک دسکتاپ مجازی جدید

کلید ویندوز + Ctrl + F4: بستن دسکتاپ مجازی جاری و تمام پنجره‌های باز در این دسکتاپ

کلید ویندوز + Ctrl + کلید جهتی چپ/راست: رفتن به دسکتاپ مجازی قبلی/بعدی

یک نکته‌ی دیگر: اگر از لپ‌تاپی مدرن استفاده می کنید که تاچ‌پدی به‌روز دارد، آن وقت می‌توانید سه انگشت‌تان را روی تاچ‌پد بگذارید و به سمت بالا سوییپ کنید تا تسک ویو باز شود. در تبلت‌های لمسی یا لپ‌تاپ‌های مجهز به نمایشگر لمسی، می‌توانید برای باز کردن تسک ویو از سمت چپ صفحه به سمت داخل سوییپ کنید.

منبع: note.taable.com