در ویندوز 10 منوی Start دوست‌داشتنی بازگشته است. بر خلاف ویندوز 8 که یافتن دکمه‌ی Power برای خاموش کردن ویندوز بسیار دشوار بود، دکمه‌ی Power در منوی Start قرار گرفته است و به آسانی قابل دسترس است. اما به طور پیش‌فرض هنگامی که بر روی دکمه‌ی Power کلیک می‌کنید اثری از گزینه‌ی هایبرنیت یا خواب زمستانی ویندوز به چشم نمی‌خورد.

ximg_573c9bc688292-png-pagespeed-gpjpjwpjjsrjrprwricpmd-ic-mnyybxgx0h

حالت هایبرنیت حالتی است که با وجود خاموشی رایانه، در صورت روشن شدن مجدد، ویندوز با همان وضعیت قبلی و بدون بسته شدن برنامه‌های باز اجرا خواهد شد. برای اضافه کردن هایبرنیت به منوی Power، کافی است این ترفند را دنبال کنید.

 

هایبرنیت چیست؟

کسانی که با مفهوم هایبرنیت آشنا نیستند شاید بپرسند هایبرنیت کردن کامپیوتر به چه معنا است؟

اکثر کاربران ویندوز با حالت خواب یا Sleep Mode آشنایی دارند. در این حالت کامپیوتر روشن است، اما انرژی کمتری مصرف می‌کند و هر زمان که کاربر بخواهد، کامپیوتر دوباره به حالت معمولی برمی‌گردد.

img_573ca58bd0c64

هایبرنیت شدن کامپیوتر به نوعی به معنای فرو رفتن دستگاه به خوابی عمیق‌تر است. در این حالت به جای این‌که اطلاعات مربوط به وضعیت جاری کامپیوتر در حافظه‌ی رم نگهداری شود، این اطلاعات عیناً روی هارد ذخیره می‌شود.

به این ترتیب کامپیوتر می‌تواند به صورت کامل خاموش شود و اصلاً برقی مصرف نکند. قبلاً وقتی کامپیوتر در این حالت قرار می‌گرفت، کمی طول می‌کشید تا روشن و دوباره آماده به کار شود. به این علت که مدت زمانی طول می‌کشید تا اطلاعات از روی هارد به حافظه‌ی رم منتقل شود. اما امروزه با حافظه‌های ذخیره‌سازی اس‌اس‌دی، بالا آمدن دستگاه از حالت هایبرنیت بسیار سریع‌تر است. به عبارت دیگر، اگر کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان از اس‌اس‌دی استفاده می‌کند، آن وقت هایبرنیت کردن دستگاه جنبه‌های منفی چندانی ندارد.

چگونه گزینه‌ی هایبرنیت را فعال کنیم؟

معلوم نیست چرا گزینه‌ی هایبرنیت در ویندوز 8 و ویندوز 10 به صورت پیش‌فرض غیر فعال است، اما به راحتی می‌توان آن را فعال کرد. در ویندوز 8 دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید I را بزنید تا منوی تنظیمات باز شود. از این منو وارد کنترل پنل شوید و به قسمت Power Options بروید.

هایبرنیت

در ویندوز 10، دوباره دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید I را بزنید تا اپ تنظیمات باز شود. در این قسمت وارد بخش System شوید و به زیرمنوی Power and Sleep بروید. در منوی مربوط به این قسمت، در پایین صفحه روی گزینه‌ی Additional power settings کلیک کنید. با این کار پنجره‌ی Power Options در کنترل پنل باز می‌شود.

برای باز کردن این پنجره در هر دو ویندوز 8 و 10 روش بسیار سریع‌تری وجود دارد. کافی است دکمه‌ی ویندوز را نگه دارید و کلید R را فشار دهید تا پنجره‌ی Run باز شود. در نوار این پنجره دستور powercfg.cpl را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید.

هایبرنیت

از اینجا به بعد روش کار برای ویندوز 8 و 10 یکسان است.

در پنجره‌ی Power Options روی گزینه‌ی Choose what the power buttons do کلیک کنید.

هایبرنیت

در پنجره‌ی بعدی، روی گزینه‌ی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

هایبرنیت

در قسمت پایین این پنجره تیک مربوط به گزینه‌ی Hibernate: Show in Power Menu را فعال نمایید و روی دکمه‌ی Save Changes کلیک کنید.

هایبرنیت

اکنون می‌توانید پنجره‌های اضافی را ببندید. دکمه‌ی ویندوز را فشار دهید و روی آیکون پاور کلیک کنید. اکنون گزینه‌ی هایبرنیت را در این منو خواهید دید. برای اضافه شدن این گزینه به منوی پاور به ریستارت کردن کامپیوتر نیازی نیست.

هایبرنیت

از این به بعد هر وقت که منوی پاور را باز کنید، گزینه‌ی هایبرنیت را هم خواهید دید. کافی است روی آن کلیک کنید تا کامپیوترتان به خواب عمیق برود. دفعه‌ی بعد که کامپیوتر را روشن کنید، دقیقا در همان وضعیتی خواهد بود که آن را هایبرنیت کرده بودید.

منبع: howtogeek.com